MŰSZAKI RENDELKEZÉSEK
Érvényes: 2024.09.08-tól
- A Megrendelő köteles a Kivitelezés helyszínén heti rendszerességgel tisztított mobil wc-t, legalább 10l / perc hozamú vízvételezési lehetőség és legalább 32A áramvételezési lehetőséget biztosítani, amely feltételek nélkül a Kivitelezés helyszíne nem lehet munkavégzésre alkalmas. Megrendelő köteles legalább a ház bruttó alapterületének a háromszoros méretű mezőgazdasági fóliát biztosítani (minimum 6 méter széles és 0.11cm vastag változat) takarás céljából esőzés esetén. Ennek hiánya és várható esőzés esetén a vállalkozó is külön megállapodás nélkül beszerezheti is tovább számlázhatja azt a megrendelő felé, maximum 800 Ft / m2 értékhatárig. Amennyiben az építmény magassága megköveteli (minimum 4m-es építménymagasság) úgy az állványbérlést és nehézrakodó gépet kérésre és előzetes ajánlat a Vállalkozó biztosítja külső partneren keresztül, aminek az árát és megrendelését jelen szerződés nem tartalmazza.
- Amennyiben az árajánlatban a tető héjazata elvonásra került és nem került másik héjazattal kiegészítésre, mivel azt a megrendelő biztosítja, úgy a héjazathoz tartozó kiegészítő elemeket is a megrendelőnek kell biztosítania a rendszer szintű építés elvét megtartva (pl.: tető héjazata, tető fólia, lemezek, bádogok, madárfésű, rendszer elemek, kúpelemek, kúpalátét, kúpkapocs, oromszegély, cseppentőlemez, zárófésű, szellőzőszalag, hófogó, vápalemez, kémény szegélylemez, stb).
- Amennyiben az árajánlat nem tartalmaz kémény rendszert, úgy a helyszínen a kémény beépítése, továbbá azok kiegészítő elemeinek beszerzése (födém és tetőáttörés csomópontjához szükséges elemek, héjazat csomópontjához szükséges elemek, stb), továbbá a teljeskörű beépítése (a födém és tető áttörést a vállalkozó alakítja ki, azon túl minden csomópont kialakítása a kémény építését végző vállalkozó feladata (pl kémény falakhoz történő szakszerű és tűzbiztonság technikailag is megfelelő csatlakoztatása, kémény tetőszerkezethez történő szakszerű és tűzbiztonság technikailag is megfelelő csatlakoztatása, héjazat körüli csomópont képzés, stb)) a megrendelő feladata.
- Amennyiben az árajánlat nem tartalmaz tetőtéri ablakot, de a helyszínen tetőtéri ablakot kell beépíteni, amit a megrendelő biztosít, úgy ahhoz a szükséges szegélylemezeket a megrendelőnek kell biztosítani a tetőtéri ablakhoz illeszkedő gyári szegélylemez javaslatból.
- Vállalkozó az elektromos rendszert a ház falán kialakított mérőponttól jogosult kiépíteni. A mérőpont kialakítása a Megrendelő feladata és költsége. Amennyiben a mérőpont a házon kívül esik, úgy a Megrendelő köteles a mérőpontot és a házba a Vállalkozó által beépített kapcsolótáblát szakszerűen összekötni.
- Amennyiben a gyártmányterv készítés közben Vállalkozó tartószerkezeti közfal vagy egyéb köztes alátámasztást javasol az épületbe, úgy a javaslatot köteles a megrendelővel írásban (emailben vagy postai úton) közölni. Amennyiben a fenti anyagok gyártási és beépítési munkálatok díj(ak)at von maga után, úgy vállalkozó köteles a javaslatával együtt ezen tételek is megküldeni a megrendelő felé.
- Vállalkozó – hacsak külön tételesen nem tér ki rá a kiviteli terv és a jelen szerződés mellékletét képező ajánlat – az épület dobozolásának anyag és munkadíját csak a kész állapot, és felüldobozolás tekintetben tartalmazza.
- Vállalkozó – hacsak külön tételesen nem tér ki rá az elektromos terv és a jelen szerződés mellékletét képező ajánlat – az épület helyiségenként maximum 1 db világító test kiállítás és minden 2 megkezdett m2 alapterület után 1 db szerelvény anyag és munkadíját tartalmazza.
- Vállalkozó – hacsak külön nem tartalmazza tételesen a jelen szerződés mellékletét képező ajánlat – a lábazati szigetelés és színezés anyag és munkadíjat külön ajánlat és szerződés alapján kivitelezi, amelyet jelen szerződés és ajánlat(ok) nem tartalmaznak.
- Megrendelő köteles az építési munkákkal kapcsolatos alappontok kitűzésére. Az alappontok kitűzését Vállalkozó ellenőrzi. A Megrendelőt terheli a kivitelezéshez szükséges energia, és közüzemi szolgáltatások költsége. A Vállalkozó saját költségén köteles gondoskodni a személyzetének, anyagainak, gépeinek, szerszámainak elhelyezéséről (felvonulási költségek).
- Amennyiben a Megrendelő kifejezett kérésére módosítás vagy extra igény merül fel, vagy pedig az átadott munkaterület nem megfelelően van előkészítve és plusz munkára van szükség, úgy a Vállalkozó a következő plusz rezsióradíjakra és anyagárakra jogosult:
- Beépített anyagok esetén azok beszerzési ára, továbbá a beszerzéshez kapcsolódó költségek (logisztikai költségek, személyi és egyéb költségek)
- Kisegítő munkaerő: nettó 6500 Ft / óra (minden megkezdett óra díjköteles)
- Szakmunka: nettó 9000 Ft / óra (minden megkezdett óra díjköteles)
- Mérnöki munka/tervezés: nettó 20.000 Ft / óra (minden megkezdett óra díjköteles)
- Szerződés módosítási díj: nettó 30.000 Ft
- A szerződést tartalmazó díjak a logisztikai díjakat, alapanyagok helyszínre szállítási díjait nem tartalmazzák. Amennyiben több részletben kell a helyszínre szállítani (helyhiány, felvonulási épület hiánya, kis mérete miatt, stb) úgy szállításonként értendőek a díjak.
A km-t a vállalkozó a telephelytől való indulástól számolja, és a telephelyre való visszaérkezésig mért távolság alapján számlázza. Szállítási díjak:- 8T-s KCR teherautó km díja: Nettó 750 Ft / km
- 5T-s kisteherautó km díja: Nettó 220 Ft / km
- Amennyiben az ügyfél kérésére a szállítás nem kezdhető a gyártástól és lecsomagolástól számított 2 héten belül, úgy az elkészült alapanyagok tárolásáért tárolási díjat számítunk fel, amelynek mértéke a következő:
Normál raklap méretig (EU raklap): 10 EUR / raklap / hónap
Minden normál raklap méret fölött: 20 EUR / raklap / hónap
- A szállításhoz használt LSH típusú raklapok raklaphasználati díja: nettó 3.000 Ft / db. Betétdíja: nettó 10.000 Ft / db. Visszaváltható: átvételt követő 3 hónapon belül, sérülésmentes állapotban.
- A kivitelezés során a következő erősítések kerülnek beépítésre:
- Az alaprajzon lévő konyhabútor falsíkjá(i)ra az alsó konyhabútor szekrény számára 85 cm magasságban, 14 cm-es magasságú gerenda kerül beépítésre úgy, hogy a gerenda tengelyközepe 85 cm. A gerenda faltól falig fut.
- Az alaprajzon lévő konyhabútor falsíkjá(i)ra a felső konyhabútor szekrény számára 180 cm magasságban, 14 cm-es magasságú gerenda kerül beépítésre úgy, hogy a gerenda tengelyközepe 180 cm. A gerenda faltól falig fut.
- Az alaprajzon lévő konyhabútor falsíkjá(i)ra a felső konyhabútor szekrény számára 200 cm magasságban, 14 cm-es magasságú gerenda kerül beépítésre úgy, hogy a gerenda tengelyközepe 200 cm. A gerenda faltól falig fut.
- Az alaprajzon lévő kézmosó szekrény(ek) falsíkjá(i)ra 85 cm magasságban, 14 cm-es magasságú gerenda kerül beépítésre úgy, hogy a gerenda tengelyközepe 85 cm. A gerenda faltól falig fut.
- Az alaprajzon lévő bojler falsíkjára 210 cm magasságban, 14 cm-es magasságú gerenda kerül beépítésre úgy, hogy a gerenda tengelyközepe 210 cm. A gerenda faltól falig fut.
- Nem tartószerkezeti válaszfalba 22 mm-es OSB tábla beépítés TV számára: ____________________________________________
- Erősítés hiányában „molly dübel” használata javasolt a nem tartószerkezeti válaszfalra rögzítés esetén.
- Vállalkozó kijelenti, hogy a következő alapanyagokat és munkálatokat nem tartalmazza a jelen megrendelés:
- Víz-gáz-fűtés szerelvények (csapok, sarokszelepek, stb)
- Világító testek
- Glettelés, festés
- Hideg, meleg burkolatok és azok segédrétegrendjei
- Kitermelt föld, szemét és sitt elszállítás
- Vállalkozó a megrendelő által átadott építési tervek alapján, a Vállalási árban saját részére gyártmánytervet készít. A gyártmányterveket Vállalkozó az „LSH Készház tervezési segédlet” nevű dokumentum, „Tervezői rétegrendek” részben meghatározott rétegrendekre alakítja az „LSH Készház gyártmánytervezés megrendelőlap” alapján (https://lapraszerelthaz.hu/dokumentumok#retegrendek „Rétegrendek tervezőknek / Építtetői tervezési segédlet” dokumentumban).
- Amennyiben a Megrendelő / Építész eltért az ajánlatban lévő rétegrendektől úgy az ajánlatban és az LSH Készház gyártmánytervezés megrendelőlapban lévő rétegrendek a mérvadóak. Ebben az esetben a Megrendelő feladata a műszaki tervdokumentáció módosítása.
Várható szállítási költségek és egyéb információk
A szállítási költségeket előre nem lehet pontosan megállapítani, hiszen nagyon sok az előre meg nem határozható változó. A megrendelt épület méretei, és az építési terület távolsága mellett fontos tényező a szerkezet szerződésben foglalt készültségi foka, és a rendelt extra anyagok mennyiségei is.
Törekszünk a szállítások számát a minimálisra szorítani, amit lehet egyenesen az építésre területre szállíttatni, az építési anyagok kiszállítását szinkronban tartani az építkezés menetével, de figyelembe kell vegyük, mennyi hely áll rendelkezésre, az anyagok sérülékenységét és biztonsági megfontolásokat is. A Logisztikai költségek a szerződés szerint minden esetben a vásárlót terhelik, ezek az árajánlatban és a költségkimutatásban előre nem rögzített fizetendő tételek!
Nagyteher kiszállítások:
Az LSH Készház felszerkezete, falazata, födémrendszere, tető szerkezete és egyéb LSH specifikus alapanyagok: 10 – 30 tonna, ház méret és készültségi szinttől függően
Kisteher kiszállítások:
Nyílászárók
Elektromos hálózati anyagok
Gépészeti anyagok
Tető héjazat + Vízelvezető csatorna
Lépésálló szigetelés
Gipszkarton, profilok, csavarok, párazáró fólia
Homlokzati szigetelések, homlokzati szín + vakolatrendszer
Elektromos fűtőrendszer
Futárszolgálati, gyűjtőfuvar kiszállítások:
Riasztó
Egyéb, kisebb kiegészítők
Gyártási és kivitelezési idők
Cégünk minden megrendelését a szerződésben rögzített dátum alapján kezdi el gyártani, továbbá a fuvaros cég is ez alapján tervezi a szállítási időpontokat.
A kivitelező szakembereinknek is ezeknek megfelelően vannak szervezve az építési munkálataik. A logisztika és a kivitelezés minden folyamata hetekre előre van szervezve az egyes megrendelések alapján.
A következő kérdésekben keresse a kollégáinkat bizalommal:
Anyagmegrendelés és szállítás:
Natovicz András – Projekt előkészítő
+36 70 437 7288, andras.natovicz@lapraszerelthaz.hu
Kivitelezés szervezés és felügyelet:
Magyaródi Zoltán – Kivitelezési koordinátor
+36 70 505 0595, zoltan.magyarodi@lapraszerelthaz.hu
Műszaki és gyártástechnológiai kérdésekben:
Sebestyén Ferenc – Termelési igazgató
+36 30 536 3924, ferenc.sebestyen@lapraszerelthaz.hu
A kivitelező csapat később kerül kiosztásra, a csoportvezető elérhetőségét Magyaródi Zoltán fogja majd elküldeni, továbbá a munkálatok napját megelőzően minden alkalommal emailben értesítést küldünk.
Tervezési térkép, tervezési szolgáltatáshoz
A tervezési térkép elkészítésének célja, a tervezéshez szükséges terepviszonyok pontos ismerete.
Földmérési módszerekkel a földmérő meghatározza a terület terepszintjét és a területen található tereptárgyakat (épületek, fák, utak, járdák, kerítések, támfalak, árkok, közművek…)
Az elkészült rajzra javasolt rávezetni a földhivatali jogi birtokhatár vonalakat.
A tervezési térkép elengedhetetlen eleme minden tervezésnek.
Tájékoztató a nyílászárókkal kapcsolatban – amennyiben nem rajtunk keresztül történik a megrendelés –
A terveken megadott méretek a kialakítandó fal nyílásainak a gyártási méretei, így az adott nyíláshoz rendelendő nyílászárókat oldalanként (körbe minden oldalán) 1 cm-el kisebbre kell rendelni (pl.: a fanyílás mérete a terven 120*150 cm, akkor a hozzá rendelendő méretű nyílászáró mérete 118*148 cm legyen).
A nyílászárókat (ablakokat!) párkányfogadóval célszerű rendelni, hogy a későbbiekben szakszerűen fel lehessen szerelni a külső párkányt és a belső könyöklőt az adott ablakhoz.
Amennyiben redőnyt szeretnénk a nyílászárókhoz, akkor három opció van:
1.) külső tokos redőny (látható tokkal) – utólag (is) felszerelhető a szigetelést/színezést követően bármikor
2.) vakolható tokos (elszigetelhető tokkal) – a nyílászárók építésével együtt kell ütemezni a felszerelését, a szigetelés/színezés előtt (itt utólag nem szerelhető a redőny csak a szigetelés előtt) – viszont ennél a redőnytípusnál nagyon fontos megjegyezni, hogy az LSH Készházak alap homlokzati hőszigetelési rendszerében 10 cm vastag hőszigetelés van, de a vakolható tokos redőnytok ennél vastagabb/mélyebb (már a legkisebb méretű redőny esetén is), így vastagabb hőszigeteléssel lehet csak megoldani, hogy a redőnytok elszigetelhető/eltakarható legyen. Ennél a redőnytípusnál, legalább 20 cm vastag homlokzati hőszigetelést kell választani az épülő házhoz.
3.) felsőtokos redőny (akár kívül elszigetelhető tokkal) – a nyílászárók építésével együtt kell ütemezni a felszerelését, a szigetelés/színezés előtt (itt utólag nem szerelhető a redőny, a nyílászáróval együtt kell a falnyílásba beépíteni) – ez a redőnytípus a nyílászáró tetejére kerül, ellentétben az előző két redőnytípustól. Ott a nyílászáró elé, kívülre kerül felszerelésre, így itt van lehetőség szintén kívülről elszigetelni a redőnytokot, de itt belülről látható lesz a redőnytok – általánosan kb. 20-22 cm (természetesen létezik belőle olyan is, ahol belülről is szigetelhető/eltakarható pl. elsősorban gipszkartonnal. Ez nem ajánlott, mert a későbbi redőnyjavításnál csak alulról férhető hozzá, ahol nagyon keskeny hely marad és nagyon megnehezíti a javítását a redőnynek)
A nyílászárókat külső falsíkra kell beépíteni, így nem alakul ki hőhíd a kávában (ettől eltérően, helytelenül beépített nyílászárókat ki kell bontani és helyesen a külső falsíkra kell építeni)
A nyílászárók nyitási irányát belülről kell megállapítani (kivéve a kifelé nyíló nyílászárók esetén, pl. kifelé nyíló erkélyajtó vagy bejárati ajtó esetén, mert ezeket kívülről határozzuk meg). A terveken ezek is meg vannak adva, de ettől természetesen el lehet térni. A nyílászárók nyitási irányának a tervtől való eltérése esetén kérjük ezt írásban is megadni.
Alakos ablak esetén kérjük, hogy a gyártó minden esetben egyeztessen a gyártmánytervezőnkkel, mivel faltól falig tartó alakos nyílászárók esetén a beépítési hézagok már 5-5 cm-ek oldalanként, tovább egyéb technikai paramétert is szükséges egyeztetni.
Tájékoztató az alappal kapcsolatban – amennyiben nem rajtunk keresztül történik a megrendelés –
Amennyiben a kivitelezendő épület rendelkezik homlokzati hőszigeteléssel, úgy az alaplemeznek kisebbnek kell lennie, mint a ház végső külmérete. Eltérés esetén a ház lelóghat az alaplemezről, vagy párkány képződik (ha nem viszi el a homlokzati hőszigetelés vastagsága), ami bevezeti a vizet a ház alá. Mértéke a homlokzati hőszigeteléssel és oldalanként 1 réteg 12 mm-es OSB-vel csökkentett mérete.
Tehát egy 10.5 méter x 9.4 méteres végleges külméretű ház, ami 10 cm homlokzati hőszigetelést tartalmaz körbe, annak a szükgésges alaplemez külmérete:
10.5 méter – 2*(10 cm + 1.2 cm) →10.276 méter
9.4 méter – 2*(10 cm + 1.2 cm) → 9,17600 méter
Hibás alap esetén két megoldás lehetséges:
- Amennyiben gyártás előtt derül fény a hibás méretre a vállalkozó részéről, úgy felár ellenében tudunk változtatni a leendő ház méretein, ehhez szerződés módosítást / kiegészítést kell kötnie a feleknek.
- Amennyiben a gyártás már megkezdődött, a kijavítása komlikáltabb, általában a szigetelést kell vastagítani. Utólag a szerkezet szélességét nem tudjuk változtatni a födémgerendák és a szarufák méretei miatt. Ehhez szerződés módosítást / kiegészítést kell kötnie a feleknek.
Építész tervezői művezetés
A tervezői művezető elősegíti a lakóépület építészeti-műszaki terveknek megfelelő, maradéktalan megvalósítását, továbbá közreműködik az építési-szerelési munkálatok során felmerült kérdések és problémák megoldásában.
Azoknál a 2019. október 24. napját követően indult egyszerű bejelentési eljárásoknál, amelyek esetében az építtető természetes személy, és saját lakhatásának biztosítása céljából végzi az építési tevékenységet (nem pedig pl.: eladásra), a tervezői művezetés nem kötelező.
Természetesen saját döntése alapján az építtető élhet a tervezői művezetéssel, mint lehetőséggel, akkor azonban eltérő előírások vonatkoznak rá.
Abban az esetben, amikor az építtető magánszemély, és a tervezői művezetés mellett az elektronikus építési napló vezetését is alkalmazza, minden olyan jogszabályi előírást be kell tartania, amelyet a nem magánszemély építtetőknek.
Amennyiben az építtető nem természetes személy (tehát egy cég),
A Magyar Építész Kamara szabályzata legalább hat művezetési alkalom elvégzését írja elő, amelyből ötöt a lakóépület építési-szerelési munkálatai folyamán, a hatodikat pedig az építési tevékenység befejezésekor szükséges elvégezni.
Amennyiben az építtető nem kötelezett építési napló vezetésére, azonban mégis az elektronikus építési napló vezetése mellett dönt, akkor az építési napló vezetésre vonatkozó szabályokat be kell tartania. Ebben az esetben a Magyar Építész Kamara ajánlja mind a tervezői művezetést, mind a tervezői- és kivitelezői felelősségbiztosítás kötését is.
Bővebben:
155/2016. (VI. 13.) Korm. rendelet
a lakóépület építésének egyszerű bejelentéséről
https://mek.hu/media/files/2019/szabalyzatok/Tervezoi_muvezetes_szabalyai_szabalyzat_20191213-_sk.pdf
E-Napló
Az építési napló egy, írásos műszaki dokumentáció, amely hatósági és bírósági eljárásban felhasználható, az építőipari kivitelezés során elvégzett munkák és környezeti hatások állapotai, építési hibák kerülnek rögzítésre benne. Az építtető felek egymásnak szóló üzenetei rögzítésére szolgál az építést (a műszaki átadás-átvételi eljárást) követő későbbi peres eljárásokban bizonyítékkén használják fel. A műszaki átadás-átvételi eljárás alapdokumentuma.
A munkaterület átadása a kivitelezői szerződés szerint kell történjen, a területet az építtető adja át a fővállalkozónak, aki továbbadja alvállalkozóinak. Minden kivitelező (fő- és al-) vállalkozónak naplót kell nyitnia, vagy a fővállalkozói naplóban nyilatkoznia.
E-Napló töltésre való igény esetén a tervezési folyamat alatt kérjük azt megnyitni, és a vállalatunk E-Napló vezetéséért felelős munkatársát meghívni.
Ez az E-Naplóban alnapló létrehozása után a Szerepkörök menüpontban Kivitelező – Napijelentésért felelős szerepkör megadásával lehetséges.
Az E-Naplók vezetéséért felelős munkatársunk adatai:
Virág Bettina
NÜJ (Napló Ügyfél Jel): 159887259
Adószám: 27426933-2-13
A visszaigazoló kódot az alábbi e-mail címre kell megküldeni számára:
bettina.virag@plemax-group.com
E-Napló hozzáférés hiányában nem tudjuk megkezdeni az alapozási/építési munkálatokat!
Az alábbi linken látható “Kézikönyvek, útmutatók” részletesen segít az E-Napló használatával kapcsolatban:
https://www.e-epites.hu/e-naplo/kezikonyvek-utmutatok
További segítségért kérjük keresse fel az alábbi linken feltüntetett elérhetőségek egyikét:
https://www.e-epites.hu/helpdesk